V súčasnej dobe sa na našom trhu vyskytuje obrovské množstvo rozličných typov materiálov, ktoré možno použiť ako hydroizolačnú vrstvu plochých striech. Ak neberieme do úvahy rôzne nátery, tekuté membrány a PUR nástreky, môžeme tieto materiály rozdeliť do dvoch veľkých skupín: asfaltové pásy a plastové fólie. Obe skupiny hydroizolačných materiálov majú svoje pevné miesto v hydroizolačnej praxi.
Asfaltové pásy
Asfaltový pás pozná skoro každý, ale málokto z radov investorov laikov označí asfaltový pás inak ako IPA. Vývoj však išiel nezadržateľne vpred a už dávno sa ako vrchná hydroizolačná vrstva používajú len modifikované asfaltové pásy (SBS alebo APP). Tzv. oxidované asfaltové pásy, ako sú spomínaná IPA, Bitagit, Sklobit a podobné materiály, nie sú určené ako krycia hydroizolačná vrstva. Preto by sa takto ani nemali používať. Oxidované hydroizolačné materiály degradujú, a to jednak z hľadiska pa-rametrového i z hľadiska hmotového. Ich kvalitatívne parametre výrazne klesajú v priebehu životnosti (max. životnosť 10 –15 rokov). Prejavuje sa to pľuzgiermi, popraskaním asfaltovej hmoty a delaminá-ciou od výstužnej vložky. Dnes používané modifikované asfaltové pásy (v našich klimatických podmienkach ide hlavne o SBS modifikované pásy) majú životnosť 30 – 35 rokov a sú schopné dlhodobo prenášať namáhanie na streche, a to bez straty kvality po celú dobu životnosti. Naviac majú na vrchnej strane keramický alebo bridlicový posyp, ktorý ich bez potreby aplikácie ochranných náterov chráni proti UV žiareniu. Veľmi dôležitá je aj hrúbka asfaltového pásu. Tu platí priama úmera: čím hrubší pás, tým dlhšia životnosť hydroizolácie. Z tohto dôvodu sa dnes používajú ako vrchná hydroizolačná vrstva modifikované pásy s hrúbkou min. 4 až 5 mm. Elastomerový (SBS modifikovaný) asfaltový pás má neporovnateľne lepšiu mechanickú odolnosť ako bežná fólia z mPVC, a to pri porovnateľnej životnosti a nižších nákladoch na realizáciu hydroizolácie.
Fólie
Fóliové strechy majú tiež svoje prednosti. Je to hlavne rýchla a jednoduchá montáž, pekný optický vzhľad a nižšia hmotnosť hydroizolačnej vrstvy. Investori však v posledných rokoch dávajú prednosť lacnejším materiálom (fólie z mPVC malých hrúbok 1,2 mm alebo 1,5 mm), a to na úkor životnosti a kvality, ktorá je pochopiteľne o niečo drahšia. Tu si treba uvedomiť, že najvyššie nároky na strechu sú tie najlepšie. Treba sa pýtať na životnosť fólie, na jej odolnosť proti agresívnym poveternostným podmienkam, na bioodolnosť, ale aj na jednoduchosť a rýchlosť kladenia, dlhodobú zvariteľnosť a v neposlednom rade aj na vplyv na životné prostredie. V posledných rokoch sa začalo pri výrobe fólií s využitím nových hmôt – polyolefínov. V západnej Európe sa pomaly upúšťa od používania fólií z mäkčeného PVC. Ole-fínové fólie sú homogénne jednovrstvové fólie s výstužnou vložkou, ktoré starnutím nemenia svoje chemické zloženie, ako je to pri fóliách z mPVC. Z nich sa časom vyplavujú zmäkčovadlá a fólia krehne a zmrašťuje sa. Olefínové fólie nekrehnú, nepraska-jú, nezmrašťujú sa a nevyplavujú sa z nich žiadne chemické látky, takže vôbec nezaťažujú životné prostredie. Navyše sú úplne zlučiteľné s asfaltom a polystyrénom, takže ich možno použiť bez separačných vrstiev, a to tak na staré asfaltové pásy, ako aj na expandovaný a extrudovaný polystyrén bez toho, aby došlo k ich vzájomnej chemickej reakcii. Podobne je to aj v prípade fólií z mPVC. Olefínové fólie sú odolné proti prerastaniu koreňov rastlín, preto sú vhodné aj ako hydroizolácia do zelených striech. Sú odolné proti UV žiareniu, prelietavému ohňu a sálavému teplu a sú veľmi ľahko recyklovateľné.
Životnosť olefínových fólií je spravidla 40 a viac rokov. Spoľahlivú strechu však zďaleka netvorí len správna skladba optimálne navrhnutú a s ohľadom na funkčné požiadavky, parametre budovy atd’., ale predovšetkým spracovanie detailov, rovnako aj kvalita vykonanej práce pri kladení hydroizolačných materiálov. Aj ten najlepší materiál s dlhou životnosťou môže pri nesprávnej technológii kladenia vykazovať poruchovosť a spôsobiť investorovi problémy. V dnešnej dobe každý renomovaný výrobca hydroizolácií vykonáva mnoho školení. Ide o praktické školenia pokrývačských firiem s ukážkami realizácie detailov a celkového kladenia jednotlivých materiálov. Firmy takisto organizujú teoretické prezentácie pre architektov, projektantov a investorov s predstavením jednotlivých produktov a možnosťami ich použitia v izolatérskej praxi. Každý seriózny výrobca alebo dodávateľ hydroizolačného materiálu má v súčasnej dobe tím odborníkov-špecialistov, ktorý poskytne záujemcom bezplatné poradenstvo, či už v priebehu prípravy projektu, alebo aj pri realizácii prác. Je len na architektoch, projektantoch a investoroch, aby využívali tieto služby v priebehu celej prípravy projektu, podobne aj pri jeho realizácii a starosti s hľadaním optimálneho zloženia strešného plášťa prenechali na špecialistov.
Renomovaní výrobcovia hydroizolačných materiálov ponúkajú pri rešpektovaní požiadavky na maximálnu spoľahlivosť a dlhú životnosť pre každý tvar strechy, podklad a každé použitie vždy technicky a ekonomicky celkové najlepšie riešenie.
Autor: Ing. Jaroslav Vaňo
ZDROJ: STAVEBNÉ MATERIÁLY, ročník 1. II/2005, Jaga Group 2005. ISSN 1336 – 7617