Vaša budova musí stáť na dobrých základoch a musí mať dobrú strechu. Pred ochranou pred vodou a vlhkosťou je najvhodnejším spôsobom použiť hydroizolačný systém COPERNIT.
Strecha na vašej budove môže byť plochá ( nad garážou, alebo nad posledným podlažím ), alebo sedlová . Ak vlastníte priemyselný objekt môže mať aj tvary oblúka alebo píly.
Hydroizolačnému systému COPERNIT nevadí žiadny tvar alebo plocha. Systém si poradí aj s najnáročnejším detailom v stavebníctve, ktorým je 90° uhol. Detailom kde sa stretávajú dve plochy, ktoré sa chcú zložitými vnútornými silami od seba oddeliť alebo aspoň o pár milimetrov posunúť, ohnúť. Nielen celý svet a príroda je v pohybe, ale aj konštrukcie sú v pohybe.
Napríklad keď na rozpálenú strechu zaprší, snaží sa zbehnúť.
Aby sme si vysvetlili prečo hydroizolačný modifikovaný asfaltový pás COPERNIT je tým najvhodnejším je potrebné si povedať niečo o vývoji a vzniku asfaltových pásov.
Prírodný asfalt je veľmi vzácny, pretože v prírode sa vyskytuje v malom množstve a preto je nutné vyrábať ho z ropy. Pri výrobe z ropy sú najkvalitnejšie časti od leteckého benzínu ( kerosín ) až po naftu použité ako pohonné hmoty – energia a až poslednou frakciou temer odpadom je asfalt. Tento produkt popri všetkých zlých vlastností má len jednu pre nás pozitívnu a to je jeho hydroizolačná schopnosť. Pre použitie na Vašej budove sa musí však upraviť. Už len tým, že tento produkt zohrejeme a prefúkame vzduchom ( oxidovaný asfalt ) sa zlepšia jeho vlastnosti natoľko, že ho môžeme prenášať v sudoch a po znovu zohriatí nanášať na akúkoľvek konštrukciu valčekovaním – roztieraním.
Pre nás v období po konci sveta v treťom tisícročí je to však zbytočné, lebo už vieme, že všetko je v pohybe a takýto spôsob hydroizolácie je použiteľný len do prvej zmeny počasia. Aby sme vytvorili hydroizolačný povlak, membránu naši predkovia vynašli „nosnú vložku“ a vytvorili rolky pre dobrú manipuláciu. Najjednoduchším spôsobom bolo namočiť papier do horúceho asfaltu aby sa dobre spracovával ( gúľal ) a pre nezlepenie sa v rolke stačilo popieskovať jeho vrchnú časť. Takúto rolku môžeme už prenášať a vytvoriť z nej hydroizolačnú membránu. To všetko však nestačí aby odolala ako už vieme všetkým pohybom a času. Vydrží už nielen prvú zmenu počasia, ale vydrží aj prvých desať zmien počasia. To je asi všetko. Všimneme si, že tento spôsob hydroizolácie použili naši dedovia pod múry svojich budov a dnes sú všetky vlhké.
Neskôr ľudia prišli na to ,že papier sa trhá a je pre hydroizolácie nepoužiteľný, tak skúsili nahradiť ho handrou – bavlnenou tkaninou, ktorá nasala asfalt a dali sa používať väčšie hrúbky asfaltu. Mohli sme tieto pásy už nazývať lepenka, nakoľko sa aplikovala za tepla nahriatím ohňom. Popraskaním iba oxidovaného asfaltu handrová nosná vložka nasáva vodou a degraduje – hnije. ( Na Slovensku sme tento typ pásu volali IPA.)
Ďalším vývojom v spracovaní vlákien sa začalo spracovávať aj sklo a lepenka s takouto sklenenou tkaninou sa požívala pod označením SKLOBIT. Tento typ lepenky bol veľmi používaný a aby vydržal viac ako rok alebo dva, tak ju na strechách ochraňovali reflexným ( strieborným ) náterom. Je používaný doteraz, ale stále dokonale neodoláva najproblematickejšiemu detailu 90° uhlu a v rohoch praská.
Vývojom v čase sme objavili polyesterové vlákno, ktoré je pevné nedá sa roztrhnúť a dokonca pri zachovaní pevnosti má rozťažnosť až 45 %. V ubiehajúcom čase a takmer na vedeckých princípoch sa používajú obe nosné vložky sklenená a polyesterová, alebo ich variácie a kombinácie. Hydroizolačný systém COPERNIT v prevažnej miere používa len polyesterovú nosnú vložku.
Vráťme sa však k používaným asfaltom a uvedomme si, že na streche kde je kaluž, ktorá tvorí pre slnečné lúče lupu vzniká teplota viac ako 90°C a voda sa odparuje. Oxidované – prefúkané asfalty degradujú – praskajú a vzniká z nich na povrchu takzvaná „slonia koža“ nakoľko tieto asfalty odolávajú do 80°C. Hydroizolačný systém COPERNIT modifikuje – upravuje asfalty APP ( ataktickým polypropylénom ) alebo SBS ( styrén budadién styrénom ). To preto aby odolávali teplotám od 115 °C do 150°C. To znamená, že pri povrchovej teplote lepenky 120°C na kolmej stene asfalt nesteká.
Hydroizolačný systém COPERNIT aby znížil povrchovú teplotu svojich uzatváracích – vrchných pásov hydroizolačnej membrány, používa minerálny posyp. Minerálny posyp je z prírodnej bridlice, ktorej prírodná farba je šedozelená. Každý iný farebný odtieň časom zmení svoju farbu a pôsobením atmosferických a klimatických podmienok sa stane šedozelený.