Charakteristika: Parozábranu tvorí robustná fólia s veľmi nízkou difúznosťou, môže byť pokrytá reflexnou vrstvou. Takisto sa používajú tzv. kompozitné fólie na báze polyesterového vlákna, s nepriepustným polyetylénovým povrchom. Parozábrana je schopná prepustiť len také množstvo vodnej pary, ktoré možno v strešnej konštrukcii bezpečne odvetrať. Parozábrana obmedzuje prestup vodnej pary a tvorbu kondenzátu v tepelnej izolácii a tiež zvyšuje životnosť nosnej drevenej konštrukcie, pretože zabraňuje vzniku drevokazných húb. Parozábrana s reflexným povrchom odráža sálavé teplo späť do interiéru, čím sa znižujú energetické straty, a zároveň zabraňuje prieniku škodlivého elektromagnetického žiarenia do interiéru.
Najväčšie chyby v oblasti parozábran:
- štandardné parozábrany sa nahrádzajú lacnými stavebnými fóliami alebo materiálmi, ktoré sú určené na baliace účely. Pri týchto materiáloch sa pre nízku mechanickú stabilitu negarantuje funkčnosť. Postupne vo fólii vznikajú mikrotrhliny, ktoré spôsobujú masívnu tvorbu kondenzátu v tepelnej izolácii.
- na prelepenie spojov sa používajú nevhodné pásky, ktoré sú z dlhodobého hľadiska nefunkčné. Časom strácajú lepivosť, skrúcajú sa a odpadávajú.
- napojenie parozábrany na prestupujúce konštrukcie (pomúrnice, štítové murivo) sa takmer vždy realizuje nevhodným spôsobom, pomocou akrylátového tmelu, prípadne bez vhodnej tesniacej pásky.
Radi sa s Vami podelíme o naše skúsenosti a odporučíme Vám to najlepšie riešenie.